איכות הסביבה וקיימות הינם נושאים חשובים ביותר למקבלי ההחלטות בחריש, במטרה להפוך את חריש לעיר המקיימת ביותר בארץ. קיימות היא הפוטנציאל לחיים של רווחה בטווח הרחוק, מבחינה סביבתית, כלכלית וחברתית.

כיום נבנית תכנית אב לקיימות בעיר, בראשות ראש המועצה יצחק קשת. במסגרת תכנית האב, נערך כנס קיימות לכל מנהלי המחלקות, בהשתתפות בכירים במשרד הבינוי והשיכון והמשרד להגנת הסביבה. בכנס הוצגה חשיבות נושא הקיימות בעיר, האלמנטים המקיימים בתוכנית בניין העיר (תב"ע) ונבחנו פרויקטים שונים אותם ניתן לקדם על מנת להפוך את חריש לעיר ירוקה.

כל מבני החינוך בחריש, הכוללים מאות כיתות לימוד, יוקמו בבנייה ירוקה על פי התקן הישראלי ובתקציב ייעודיי של 9 מיליון ש"ח. התכנון העירוני בחריש מקדם הליכה ורכיבה באופניים ע"י שבילים ייעודיים ופריסת מבני ציבור, חינוך, פארקים ומסחר במרחק הליכה קצר מכל בית בעיר.

 

850  דונם שטחים ירוקים , חסכון באנרגיה בכל פעלויות העירייה, תמיכה בכלכלה מקומית ועסקים קטנים, 17 קילומטר שבילי אופניים ועידוד אורח חיים בריא, פרוייקטים קהילתיים ושיתופי פעולה עסקיים, נגישות רגלית למוסדות ציבור, מסחר ופארקים תוך 5 דקות מכל בניין, גינות קהילתיות, עצי פרי בגינות העיר ופרוייקט גינה לתושב

ניקיון הישוב

במועצה עובדי ניקיון העובדים באופן קבוע ויומיומי בימים א'-ה' ובנוסף לכך פועל רכב טיאוט לניקיון הכבישים ושטיפת המדרכות אחת לשבוע. בהמשך תורחב פעילות טיאוט הרחובות, בהתאם לקצב האכלוס בפועל.

אנו מבקשים גם מכם להירתם למאמץ המשותף ולהקפיד על זריקת פסולת בפחי האשפה הפרטיים והציבוריים בלבד, תוך הקפדה על השארת סביבת הפחים נקייה.

כמו כן, המועצה מזכירה כי הניקיון בשטחים הפרטיים המשותפים, הינו באחריותכם ובאחריות ועדי הבתים. אנא דאגו להתארגן לצורך ביצוע הניקיון בשטחים אלו.

תכנית המיחזור וניקיון העיר מיושמת כבר בימים אלה, וכיום מכינים את התשתיות להרחיבה גם למיחזור פסולת רטובה בפחים חומים. במקביל, מאתרים שטחים גם לפתרון קצה במסגרת הרחבת גבולות העיר.

מיחזור

נושא המיחזור מקודם ע"י המועצה באופן נרחב ואף נבנתה תכנית אב לטיפול בפסולת. התכנית כוללת הצבת פחי מחזור כתומים )לאריזות( וכחולים )לעיתונים( בצמוד לפחים המוטמנים שיוצבו בכל מגרש חנייה בכניסה לבניין. כמו כן, התכנית כוללת הצבת מתחמי מיחזור במרחב הציבורי ובהם פח סגול לבקבוקי זכוכית, מיחזורית לבקבוקי פלסטיק, פח לקרטוניות. הוצאת פסולת גושית כל יום רביעי החל מהשעה 14:00 - איסוף הפסולת ביום חמישי בבוקר, מיקום הוצאת פסולת הגושית – בסמוך לשפת הכביש.

 

מה זורקים לפחי המיחזור?

בעיר שלנו הפנים שלנו

מתחם אשפה ביתית:

  • פח טמון - פסולת ביתית
  • הפח הכתום - אריזות ריקות
  • הפח הכחול - נייר, עיתונים וקרטון דק

מרחב ציבורי:

  • הפח הסגול - אריזות זכוכית
  • קרטונייה - קרטונים
  • מיחזורית לבקבוקי פלסטיק -בקבוקי שתייה

פסולת אלקטרונית - הוצאה ביום ג' מהשעה 14:00 ועד יום ד' בשעה 11:00 איסוף ביום ד'
גזם וגרוטאות - הוצאה ביום ד' מהשעה 14:00 ועד יום ה' בשעה 11:00 איסוף ביום ה'
יש להוציא את הפסולת למקום נגיש/ייעודי סמוך לכביש

העובר על החוק צפוי לקנס של 475 ₪ | למידע נוסף מרכז שירות לתושב 6719* / 106 harish.muni.il

סוגי פחים​​​​​​​

פינוי אשפה

פינוי האשפה מתבצע בהתאם לקצב האכלוס של הדירות. הנכם מתבקשים להשליך את כל הפסולת הביתית לתוך שקיות ולהניחן בפח האשפה. מחלקת שפ"ע עושה את מירב המאמצים לצמצום הימצאות כל סוגי האשפה במרחב הציבורי. בהמשך, ימי פינוי ואזורי פינוי יותאמו לגידול במספר התושבים.
יש לעקוב אחר שינויים באתר המועצה: harish.muni.il

 

קרטונים

בעיר חריש ישנם מקומות מוסדרים לזריקת קרטונים לתקופת המעבר של התושבים החדשים. המועצה מבקשת מהתושבים לקפל את כל הקרטונים שאנו רוצים לזרוק ולהשליך אותם למכלי המיחזור הייעודיים.

 

פינוי פסולת גושית/גזם ופסולת אלקטרונית:

 

שימו לב למועדים שלהלן להוצאת פסולת הגושית/גזם ופסולת אלקטרונית:

  • הוצאת גזם מיום ד' מהשעה 14.00 ועד ליום ה' בשעה 11.00
  • פינוי פסולת אלקטרונית מיום ג' בשעה 14.00 ועד ליום ד' בשעה 11.00

יש לפנות את הפסולת מעבר לחומת הבניין למקום נגיש בסמוך לכביש על מנת לא להפריע להולכי הרגל.

מפת מרכזי מיחזור לחצו להגדלה

 

פיקוח

במועצה ישנם שני פקחי איכות סביבה אשר דואגים לניקיון הרחובות, מיחזור הפסולת הביתית, רעש סביבתי, מדורות, וכל דבר המשפיע לרווחת הכלל במרחב הציבורי. אתם מוזמנים לפנות אל המועצה בכל תלונה או בעיה ואנו נשמח לעזור ולאכוף כל בעיה או עבירה על פי החוק. המועצה תשמח לשיתוף פעולה מצד התושבים כדי שנוכל ליהנות מסביבה נקיה ובטוחה. 

כמו כן, ישנו גם מפקח מטעם איגוד ערים לאיכות סביבה שרון-כרמל המפקח על היזמים הבונים בעיר, זאת במטרה למנוע זיהומים סביבתיים כגון השלכת פסולת במקומות אסורים.

 

רעש

מכיוון שבחריש ישנם אתרי בנייה רבים, נעשו פעולות למיתון כמות הרעש הנפלט מאתרי הבנייה על ידי שינויים בתכנון התחבורתי והפרדה בין אתרי בנייה ושכונות מאוכלסות. כמו כן, בשל הקירבה לכביש 6, תחל ביולי 2016 בנייתו של קיר אקוסטי בצמוד לכביש אשר יוריד את רמות הרעש מהכביש. מפלסי הרעש ממבני תעסוקה ומלאכה יעמדו בתקנות על פי חוק. תהיה הפרדה בין כל פעילות מרעישה (אולמי שמחות וכדומה) לבין אזורי מגורים, וקביעת המהירות המותרת ל-30 קמ"ש ברוב רחובות העיר, לצד אמצעי מיתון תנועה, יפחיתו את היקף הרעש שמקורו בתחבורה.

 

זיהום אור

נושא זיהום האור נחקר לעומק והמועצה מקפידה עליו והנחתה את כלל מתכנני החשמל והתאורה בעיר להתייחס להיבט זה בעבודתם. התאורה בחריש הינה תאורת לד שאינה יוצרת זיהום אור ובמועצה מקפידים שכל התאורה במרחבים הציבוריים לא תהיה מכוונת לבתים פרטיים וחצרותיהם.

 

איכות אוויר

בנושא זה מקפידה המועצה הקפדה יתרה. לאחרונה הוצבה בישוב תחנת ניטור לאיכות האוויר, ובימים אלה פועלת המועצה גם להצבת תחנת ניטור ייעודית למפחמות. בעיר תיאסר פעילות של מבני תעשייה ותעסוקה מזהמים, ותהיה עמידה בתקנים ובדרישות העדכניות של המשרד להגנת הסביבה. במועצה הוחלט בישיבה מיוחדת על הקמת ועדה בהובלת המשרד להגנת הסביבה, משרד הבריאות, משרד האוצר ומשרד החקלאות. הוועדה תגיש הצעת מחליטים לממשלה אשר תתייחס לתוספת תקנים לאכיפת הוצאת הגזם לשטחי הרשות הפלסטינית ויישום שיטות יצירתיות לטיפול ירוק וסביבתי בגזם בשטחי המדינה. ברגע שתאושר הצעת המחליטים היא תביא לפתרון מיידי שיורגש באזור כולו.

תחנת ניתור אוויר

מחזור פסולת אלקטרונית

עיריית חריש התקשרה באמצעות תאגיד 'אקומיוניטי' למחזור פסולת אלקטרונית. ישנם מספר דרכים למחזר פסולת:

סוג הפסולת

מקום המחזור

מחזור סוללות

עפ"י חוק כל בית עסק המוכר סוללות מחויב להתאגד עם תאגיד במטרה למחזור הפסולת בכפוף לחוק

מצ"ב קישור לחוק:

לחוק הפסולת האלקטרונית לחצו כאן

מקררים/תנורים מיקרוגלים/

יש להוציא כל יום שלישי עד השעה 14:00 בצהריים.

פינוי מוצרי אלקטרוניקה מבתי התושבים

ניתן להזמין פינוי עבור מכשיר אלקטרוני מבית התושב.

איך זה עובד?
יש ליצור קשר עם תאגיד 'אקומיוניטי' למחזור פסולת אלקטרונית

 

רשימת מחזוריות פסולת אלקטרונית 

רחוב
 
 
מספר
 
 
שכונה
 
 
הערות
 
 
גפן
 
 
33
 
 
חורש
 
 
ליד מתחם גנים
 
 
מרגלית
 
 
6
 
 
אבני חן
 
 
ליד בית ספר תלמי הדר
 
 
התחדשות
 
 
6
 
 
מעוף
 
 
ליד מתחם גנים
 
 
כלנית
 
 
27
 
 
פרחים
 
 
ליד חטיבת בניים

 

לאתר התאגיד המחזור לחצו כאן

תחנות ניטור אוויר הפרוסות באזור חריש

לצפייה במידע המלא באתר המשרד להגנת הסביבה לחצו כאן

מפת תחנות ניטור אויר