בניגוד לרוב הערים בישראל שתוכננו והורחבו בהדרגה נדבך על גבי נדבך, חריש הינה עיר מתוכננת מיסודה, ומותאמת לשרת את צרכי האוכלוסייה שתתגורר בה ברמה המתקדמת ביותר. חריש מאופיינת בבנייה רוויה, עם דגש על איכות חיים ושילוב אלמנטים של בנייה ירוקה. הפיתוח העירוני מעודד הליכה רגלית בזכות מרחקי הליכה קצרים, ומבוסס על תחבורה ציבורית ורכיבה על אופניים. סביב 11 השכונות שטחי חיץ פתוחים וירוקים לשימוש הציבור.

בעת תכנונה של חריש הופקו לקחים מישובים רבים בישראל. חריש תוכננה כך שבליבה תעבור שדרה מרכזית - דרך ארץ - אשר תתפקד כרחוב מסחרי ראשי בעל עירוב שימושי קרקע - חזית מסחרית מעל מבני מגורים. השדרה המסחרית, לצד מעו"ף )מרכז עסקים ופיתוח( מקושרים היטב לשכונות המגורים בחריש, עובדה אשר צפויה להפוך את חריש לעיר קומפקטית, בעלת מרכז עירוני תוסס וידידותית עבור הולכי רגל.

תכנון ובניה - תוכנית פיתוח

לאחר ההחלטה להפוך את חריש לעיר, החלו משרד הבינוי והשיכון, הוועדה המיוחדת לתכנון ולבנייה בראשות השר לשעבר דוד מגן-מונסונגו והמועצה המקומית בהכנה של תוכניות סטטוטוריות המהוות בסיס לפיתוחה והגעה ליעד של 100,000 תושבים לצד פיתוח אזורי תעשייה ותעסוקה. התוכניות מתייחסות לבניית יחידות דיור, מבני ציבור וחינוך, תשתיות ועוד. לחריש ועדת תכנון מיוחדת אשר אחראית על כל ההיבט התכנוני בעיר כגון הכנת תוכניות סטטוטוריות ומתן היתרי בנייה.

לחריש שלוש תוכניות מתאר עיקריות המהוות בסיס לתכנון מפורט, שתיים מהן מאושרות.
תוכנית מתאר "חריש/ 1"– "כוללת את השכונות אבני חן והחורש (כ-6,600 יח"ד), שכונת הפרחים (כ-2,500 יח"ד) ובצוותא (כ- 2,300 יח"ד).
תוכנית מתאר חריש/ 1/ד עוסקת במעו"ף (מרכז עסקים ופיתוח) של חריש. מטרת התוכנית היא לגבש מרכז עירוני שבו ירוכזו אזורי מסחר, תעסוקה, מוסדות ציבוריים, מרכז תחבורתי, מרכז חירום ואזור מלונאות. נוסף לשימושים הללו על פי התוכנית ייבנו במעו"ף כ-800 יחידות דיור.

תוכנית מתאר "חריש/ 2" - תוכנית שמטרתה השלמה של רצף עירוני על ידי הרחבת שכונת הפרחים ופיתוח השכונה המזרחית לכיוון דרום. חלק ייחודי מתוכנית זו הוא פיתוח טיילת לאורך נחל נרבתא הזורם ממזרח לעיר.

תוכנית מתאר "חריש/ 3" – תוכנית בהכנה, הצפויה להרחיב את פיתוחה של חריש לכיוון צפון-מזרח, לייעד שטחי תעסוקה משמעותיים לצד המגורים, ובכך להבטיח את בסיסה הכלכלי של העיר.

קצב גידול התושבים בעיר

כעיר חדשה, מרושתת כל העיר בתשתיות תת קרקעיות חדשות ומתקדמות, ובכלל זה תשתיות חשמל, מים וביוב, בתקנים המחמירים ביותר. בנוסף לכך, העיר כולה מרושתת בתשתית סיבים אופטיים במטרה להפוך את העיר לעיר חכמה, בריאה יותר וחסכונית באנרגיה. תאורת הרחוב בכל העיר הינה תאורת לד המונעת זיהום אור. שפת הרחוב מעוצבת, מודרנית ואחידה בכל הרחובות ובכל השכונות.

בשלב ראשון, תתבצע סלילת כבישים ומדרכות זמניים על מנת למנוע הרס של שפת הרחוב כתוצאה מהבנייה. עם סיום הבנייה בכל אתר, יוחלפו המדרכות והכבישים בהתאם לשפת הרחוב החדשה. במקביל, במהלך תקופת הבנייה בוצעו בעיר שינויים תחבורתיים הכוללים הסדרי תנועה זמניים והפרדה בין מתחמי בנייה ובין שכונות מאוכלסות.

בסמוך למרכז הישוב הקיים הוקם אתר דוגמאות, במטרה לבדוק את טיבם ואיכותם של אלמנטים שונים שיוצבו בעיר: מדרכות, אבני שפה, ערוגות גינה, מתקני אופניים, ספסלים, פחי אשפה, עמודי תאורה ועוד. האתר משמש גם כתצוגה עבור ציבור רוכשי הדירות והתושבים.

חריש עיר חדשה