חריש הינה עיר חדשה המוקמת בימים אלה בצפון השרון, בסמוך לחדרה, פרדס חנה - כרכור והישובים הכפריים במועצה האזורית מנשה. חריש ממוקמת בלב חורש טבעי, ובסמוך לכבישים מרכזיים כמו כביש 6 וכביש 65 . המיקום והתכנון הייחודיים מאפשרים לחריש להציע לתושביה את כל היתרונות של ישוב קהילתי, לצד אורבניות ושירותים עירוניים מתקדמים. העיר מצויה בטבעת החיצונית של מטרופולין תל אביב, ועם פיתוחה המואץ צפויה לתפקד כמוקד שירותים אזורי למרחב הסובב אותה.
 

חריש הוקמה כישוב קהילתי קטן בשנות ה-80, בשנת 2010 החליטה הממשלה להפוך את חריש לעיר של 100 אלף תושבים, במטרה לפתור את משבר הדיור בישראל ולהוות אלטרנטיבה אטרקטיבית למשפחות צעירות. חריש מאופיינת בתכנון ירוק וקהילתי, עם מגוון רחב של פארקים ומוסדות ציבור, וכן בנייה נמוכה ומרווחת. המיקום המרכזי והתכנון האטרקטיבי יצרו ביקוש רב בקרב הציבור הכללי, וכך נפתחה העיר לכלל המגזרים בחברה הישראלית. הביקוש הגבוה ממשיך ללוות את חריש, ודירות בעיר החדשה נמכרות מדי יום תוך עליית מחירים מתמדת. בנובמבר 2015 ביקר ראש הממשלה בנימין נתניהו בליווי צמרת השרים בהם שר הבינוי והשיכון יואב גלנט, שר האוצר משה כחלון, שר התחבורה ישראל כץ, שר הפנים סילבן שלום וח"כ דוד אמסלם. במעמד הביקור הכריז נתניהו על חריש כפרויקט לאומי וכחודש לאחר מכן אושרה החלטת ממשלה, שקודמה על ידי השר יואב גלנט וצוות משרדו, הרותמת את כל משרדי הממשלה לפיתוח העיר, בתקציב כולל של למעלה מ-1.2 מיליארד ש"ח.

מפת מיקום חריש

 

ביקור ראש הממשלה בחריש

העיר חריש מתפתחת בקצב חסר תקדים שלא נראה כמותו בישראל. מדי שנה אמורים להצטרף לחריש כ 10,000- תושבים, כך שתוך עשור עתידה אוכלוסיית חריש להגיע לכ 100,000- תושבים. על פי מפקד שערכה המועצה המקומית חריש, כ 78%- מרוכשי הדירות הינם משפחות צעירות, מחציתם מאזור המרכז. כ 65%- הינם אקדמאים ומעוניינים להתנדב ולהיות מעורבים בקהילה.

 

חריש שנת 2015

 

מידע נוסף