ההסתגלות לגן חדש הינה חלק טבעי בשלבי חייו והתפתחותו של הפעוט, והיא יכולה לקחת תקופה ממושכת. ישנם ילדים שמסתגלים כבר מהיום הראשון ואצל אחרים נדמה שהם אינם מסתגלים כלל. מאחר ומדובר בתהליך שאינו קל לילד ולמשפחתו, הדבר כרוך ביכולתם של ההורים "לשחרר" את הילד ולהבין שזהו שלב הכרחי.

תהליך ההסתגלות תלוי הרבה פעמים בשילוב של אופי הילד ותגובת ההורים. ישנם ילדים רגישים, שכל שינוי קטן מזעזע את עולמם הרגשי, וישנם ילדים שמסתגלים בצורה קלה ומהירה.

ככל שההורה יהיה קשוב ותומך וייתן לילד את הביטחון שהוא סומך עליו ועל צוות הגן במהלך תקופת ההסתגלות, כך יהיה לילד קל יותר להסתגל.

ישנם ילדים שייקח להם שבוע - שבועיים להסתגל לגן חדש (התקופה הממוצעת) וישנם ילדים שייקח להם חודש או אף יותר.

איך ניתן לעזור?

גיל הפעוט – חשוב לקחת בחשבון את גיל הכניסה למעון ולהתייחס בהתאם.
עד גיל 7-8 חודשים, התינוק עדיין לא פיתח את חרדת הנטישה ולכן התהליך בדרך כלל קשה יותר להורים ופחות לתינוק.

בסביבות גיל שנה מתפתחת חשדנות טבעית כלפי זרים, אך השפה עדיין לא מספיק מפותחת ולכן חשוב לעשות תהליך הסתגלות והיכרות הדרגתי עם הצוות.
חשוב לגלות סבלנות רבה.

בגילי שנתיים – שלוש קל יותר לבצע את תהליך הקליטה של הילד, מאחר והוא מבין שההורה הולך אך חוזר. לרוב, בגילים אלו הקליטה די מהירה ועוברת יחסית בקלות.
כמו כן, פעילות מעשירה בגן ויצירת חוויות מעניינות וסביבה חברתית מתחילות להיות חשובות בגיל הזה והילד צמא להן.

תהליך הפרידה בבוקר

חשוב לאפשר לילד לקחת עימו חפץ מעבר על מנת לעזור לו לעשות את המעבר מהבית למעון.
מומלץ להנהיג "טקס" קבוע וקצר, של נשיקה, חיבוק ופנייה לגננת או לאחת הסייעות. ברגע שההורים יקרינו ביטחון בהחלטה שלהם ויראו כי הם סומכים על הצוות הילד ירגיש את זה והתהליך יעשה קל ופשוט.