הרבה משפחות חדשות נקלטות בעיר חריש במהלך השנה. בעבורן מעבר דירה מהווה שינוי משמעותי בחיי המשפחה, ובעיקר שינוי לא פשוט עבור ילדים בכל גיל. מדובר בשינויים רבים הכרוכים בכמה היבטים: שינוי פיזי (העיר, השכונה, הבית), שינוי חברתי ושינוי חינוכי.
מעבר דירה יכול להוביל לפריחה חברתית והצלחה לימודית, אבל מצד שני הוא יכול להוות משבר, ועל כן הוא מצריך מאיתנו ההורים, סבלנות והכנה נכונה ומוקדמת.  

איך מספרים לילד על מעבר הדירה?

כשמדובר בילדים צעירים, עד גיל שש, מומלץ להודיע להם על המעבר קרוב לתאריך הביצוע,
מאחר והם לא יודעים לאמוד זמנים. לעומת זאת, כשמדובר בילדים גדולים יותר, מומלץ לספר להם על המעבר מספר חודשים מראש, על מנת להכין אותם מראש ובצורה הדרגתית.

שוחחו עם הילדים על המעבר, הסבירו להם דברים פשוטים והגיוניים (בעיקר לצעירים שביניהם). עם הגדולים תשוחחו על הסיבות למעבר ועל היתרונות שניתן להפיק מכך. תקשיבו להם ותעודדו אותם לבטא את רגשותיהם, גם עם מדובר ברגשות כעס והתנגדות.
תהיו קשובים לחששות ולתחושות ותנו להם להרגיש שאתם מוכנים לסייע בכל דרך, על מנת שהמעבר יהיה קל ופשוט.


גם אתם עברתם דירה כשהייתם ילדים? שתפו אותם בחוויות ובתחושות שהיו לכם.

לפני המעבר מומלץ לקחת את הילדים לאזור החדש כדי על מנת שיוכלו להכיר את הסביבה, את הבניין, את בית הספר או הגן וכן את אזורי הגינות הציבוריות. אפשר אפילו לבקר בבית הספר החדש וליצור קשר עם ילדים שגרים בקרבת מקום.

חשוב! אל תשכחו לתת לילדים להיפרד מהחברים שלהם, לקחת מזכרות וליצור תחושת מעבר חווייתית, וכמובן לתת להם להיות חלק במעבר ובהכנות אליו.