“דרך חריש”: הושקה תפיסת החינוך העירונית החדשה

באירוע "חוצות היוצרים חינוך", בהשתתפות מאות מורים, גננות ואנשי חינוך, השיקה העירייה את תפיסת החינוך היישובית. התפיסה גובשה במשך שנתיים בשיתוף מנהלים, אנשי חינוך והורים בחריש ובסיוע ארגון "דרך כפר יוזמות חינוך"

יוצאים ל”דרך חריש”: מאות מורים, גננות וצוותי חינוך השתתפו השבוע (שלישי) באירוע “חוצות היוצרים חינוך” הראשון של חריש בפארק המועצה. האירוע עמד בסימן “עבודת הלב” ושיאו היה בהצגת תפיסת החינוך העירונית החדשה – “דרך חריש”.

תפיסת החינוך גובשה במהלך השנתיים האחרונות בעבודה ייחודית, חלוצית במידה רבה ובעיקר מעוררת השראה. היוזמה הייתה של אגף החינוך בעיריית חריש יחד עם “סינפסה” (מכון המחקר העירוני לחינוך של עיריית חריש), שזיהה את הצורך וגם את ההזדמנות בעיר חדשה כחריש, שמצד אחד מאוד הטרוגנית באוכלוסייתה, ומצד שני – כל מוסדותיה והמסורות שלה עדיין מתהווים ותרים אחר כיוון ודרך.

העירייה גייסה למלאכה את ארגון “דרך כפר יוזמות חינוך”. בדרך כפר פועלים על פי הרעיון של “חינוך מוביל חברה”, ובמקרה של חריש מצאו אותו מתאים במיוחד.

הפעילות החלה בגיבוש שני פורומים. הראשון, פורום מנהלים של כל בתי הספר בעיר מכלל המגזרים – חרדים לזרמיהם, דתיים לאומיים וחילונים. במשך שנה שלמה התכנס הפורום בקביעות, יחד עם אנשי אגף החינוך ועם אנשי דרך כפר, והמנהלים גיבשו במשותף את התפיסה החינוכית הרצויה להם.

במקביל, מתוך מחשבה שכדאי שתפיסת החינוך היישובית תהיה משותפת לכלל הגורמים בעיר העוסקים בחינוך, התכנס גם פורום נוסף בשם “הכפר השלם”, ובו היו חברים, בין היתר, עובדים סוציאליים, קב”סים (קציני ביקור סדיר), נציגי המחלקה לקידום נוער ואפילו מפקד נקודת המשטרה בחריש. בסוף השנה הראשונה לפעילות התאחדו שני הפורומים ליומיים של סמינר מרוכז, שבסיכומו הוציאו מתחת ידם גרסה ראשונה של מסמך תפיסת החינוך היישובית.

בשנה השנייה, שאת סיומה ציין האירוע אתמול, בחרו כבר המנהלים של בתי הספר בעיר באלמנט אחד מתוך התפיסה החדשה, “עבודת הלב”, להטמעה באופן מעשי במערכת. לצורך העניין נוצרו מעגלים נוספים של עבודה, של יועצות חינוכיות, גננות ואנשי השירות הפסיכולוגי. במקביל קבוצה אחודה משני הפורומים היסודיים (מנהלים והכפר השלם), בשיתוף נציגי הורים, המשיכה לעבוד על תפיסת החינוך, דייקה וחידדה אותה לכדי מסמך סופי ומרשים.

“נציגים של מגזרים מאוד קוטביים זה לזה ביום-יום, יוצרים חוויה מאוד הרמונית”, אומרת עינת ונטורה, מנחת דרך כפר, “זה בהחלט גרם לכל המעורבים לתחושה מרוממת רוח של חלוציות ושליחות”.

ראש העיר יצחק קשת אמר לאחר האירוע: “לא מובן מאליו שכל אנשי החינוך בעיר נפגשים, לומדים יחד, נותנים השראה אחד לשני. מאחורי כל אחד ואחת מהם עולמות של ילדים והורים. להיות איש חינוך זה קשה ומורכב, אבל זו שליחות אמיתית. לאנשי החינוך המצוינים שלנו בחריש יש את הזכות לטפח את הדור שגדל בחריש”.

מנהל אגף החינוך בעירייה ישראל שלו: “אנחנו מתרגשים בכל פעם מחדש לראות את המסירות והאנרגיות הטובות שיש באנשי החינוך שזכינו להם בחריש. אנחנו שמחים להוביל יצירה חינוכית מיוחדת שמטרתה לראות כל ילד וילדה ולהצמיח אותם עם ערכים, כישורים ומיומנויות רלוונטיות לעתידם ולעולם המשתנה”.

כנס יוצרים חינוך. צילום-מור שקיפי לאטי
כנס יוצרים חינוך. צילום-מור שקיפי לאטי