הממשלה אישרה את התוכנית לפיתוח חריש

המדינה משקיעה בחריש: השרים הצביעו פה אחד בעד ההחלטה שכוללת השקעות בסך של יותר מחצי מיליארד ש"ח. החלטת הממשלה לחריש כוללת בשורות רבות במגוון תחומים, ובהם כבישים, תחבורה ציבורית, פרויקטים של פיתוח כלכלי, רווחה, תוכנית רב שנתית לייצוב העירייה ועוד

המדינה משקיעה בחריש:

הממשלה אישרה פה אחד את התוכנית לפיתוח חריש, שכוללת השקעות בסך של יותר מחצי מיליארד ש”ח. במסגרת ההחלטה יוזרמו תקציבים משמעותיים לחריש, במטרה להמשיך לקדם את פרויקט הקמת העיר החדשה. ההחלטה קובעת שיושקעו בחריש ובכבישים באזור יותר מחצי מיליארד ש”ח במשך 4 שנים במגוון רחב של תחומים, שיאפשרו את המשך תנופת הפיתוח של העיר.

החלטת הממשלה לחריש כוללת בשורות רבות במגוון תחומים, ובהם כבישים, תחבורה ציבורית, קידום תעסוקה, פרויקטים של פיתוח כלכלי, תוכנית רב שנתית לייצוב העירייה, הקמת מבני רווחה ועוד.

ביקור ראש הממשלה בחריש. צילום-מור שקיפי-לאטי
ביקור ראש הממשלה בחריש. צילום-מור שקיפי-לאטי

אלה עיקרי הדברים:

בשורות משמעותיות ביותר בהחלטת הממשלה הן בתחום התחבורה, ובייחוד בקידום הקמת כביש גישה נוסף לחריש (כביש 611 החדש). מעבר לסיום שלב התכנון המפורט של הכביש, הוחלט להקצות תקציב לתכנון הרחבת הכבישים הקרובים לחריש 574 ו-581 (ממחלף מג”ב לכיוון דרום), שאליהם יתחבר כביש 611. התכנון להרחבת הכבישים נועד למנוע מראש עומסי תנועה שהיו נגרמים בשל החיבור של כביש 611 שמתוכנן להיות בעל שלושה נתיבים (שני נתיבי נסיעה ונתיב תחבורה ציבורית) לכביש בעל נתיב אחד.

בשורה משמעותית נוספת בתחום התחבורה היא הכפלת שירות התחבורה הציבורית בחריש במהלך השנים 2025-2022. לצורך הרחבת רשת התחבורה הציבורית יוקצבו 12 מיליון שקל. כמו כן, הוחלט להקצות סכום של 10 מיליון שקל בשנת 2023 לקידום הקמת נתיבי הליכה ושבילי אופניים בחריש.

עוד בנושא תחבורה: יתוקצבו 40 מיליון שקל להקמת מסוף תחבורה ציבורית מזרחי בחריש, נוסף לזה הנבנה בימים האלה בכניסה המערבית לחריש. כמו כן, הוחלט שחריש תיכלל בתוכנית האסטרטגית האזורית לתחבורה ציבורית (“מתע”ן 65”). לצורך תכנון ראשוני הוקצו 20 מיליון שקל.

בשורה חשובה נוספת היא הקצאת 80 מיליון שקל לעיריית חריש במסגרת תוכנית רב-שנתית (20 מיליון שקל בכל שנה בין השנים 2025-2022) לצורך כיסוי הפער התקציבי המובנה בתקציבה השוטף. סעיף חשוב נוסף בתחום זה הוא בחינת האפשרות לשינוי גבולות וחלוקת הכנסות במרחב, באופן שיגדיל באופן משמעותי את ההכנסות של העירייה.

השקעות תקציביות נוספות:

  • 7 מיליון שקל יוקצו להקמת מתחם למשטרה ולמג”ב בשטח של מחנה מג”ב שיועתק ממקומו (הסעיף לא מומש בהחלטת הממשלה הקודמת, וכעת הוא תוקצב מחדש).
  • 15 מיליון שקל יוקצו לפרויקטים שונים של פיתוח תשתיות ציבוריות ופיתוח מקורות הכנסה נוספים לרשות המקומית.
  • 15 מיליון שקל יוקצו לתכנון והקמת מעונות יום נוספים.
  • 800 אלף שקל יושקעו בהקמת והפעלת מרכז חדש למדעים, חדשנות וטכנולוגיה חדש בעיר.
  • 13 מיליון שקל יושקעו בהקמת מבני רווחה של האגף לשירותים חברתיים בעירייה.
  • מיליון שקל יוקצו להקמת בתי כנסת בחריש.
  • 6 מיליון שקל יושקעו בתגבור תוכניות רווחה ושירותי רווחה בחריש.
  • יותר ממיליון שקל יושקעו בפעילויות תרבות ובקידום תוכנית למעורבות חברתית של צעירים למען הקהילה (במסגרת מרכז צעירים).
  • מיליון שקל יוקצו לקידום תוכנית מתאר חדשה לחריש שתתאים ליעד אוכלוסייה של 100 אלף תושבים.
  • משרדי הממשלה (בינוי ושיכון, הכלכלה והתעשייה, התחבורה, הפנים והאוצר) יקימו צוות לקידום התעסוקה בחריש.

ראש העיר יצחק קשת:

“החלטת הממשלה החדשה לחריש היא בראש ובראשונה הבעת אמון ממשלתית בעיר החדשה. המדינה החליטה להשקיע כאן משאבים גדולים נוספים בסכומים של מאות מיליוני שקלים, מתוך הבנה שחריש היא פרויקט לאומי שעדיין לא הסתיים ושמחייב תמיכה ממשלתית יוצאת דופן. אני רוצה להודות לראש הממשלה נפתלי בנט, לשרת הפנים איילת שקד ולשר האוצר אביגדור ליברמן. החלטת הממשלה וההשקעות הגדולות שיגיעו לכאן יסייעו להמשך הצלחתה של חריש”.

ראש הממשלה נפתלי בנט:

“חריש היא העיר עם הצמיחה המואצת ביותר בישראל. ככזו, היא מהווה סטארט-אפ של מדינת ישראל והסטארט-אפ הזה יוצא היום לדרך. החלטת הממשלה הנוכחית היא דרמטית לתושבי העיר. אנחנו צריכים לייצר בחריש עיר בת-קיימה, עם אזור תעשייה, עם הכנסות מעסקים. העיר צפויה להכפיל את עצמה תוך שנתיים וחצי, פי שניים תושבים, וזו בשורה גדולה. אלה סדרי גודל בלתי נתפסים, ואנחנו צריכים לתת את הרוח הגבית לראש העיר ולתושבים”.

שרת הפנים איילת שקד:

“שמחתי לבקר בחריש, שבקרוב מאוד אהפוך אותה לעיר. כיום היישוב הזה מאוד גדול ואין סיבה שחריש לא תהפוך לעיר. חתמתי על כתב מנדט ואני מאמינה שתוך חודש-חודשיים נסיים עם התהליך. יש כאן השקעה נרחבת של משרדי הממשלה בהחלטת הממשלה, הוקצה הרבה כסף ממשרד הפנים, משרד רה”מ, משרד האוצר ומשרד התחבורה. החלטת הממשלה מחזקת את העיר ונותנת פתרונות תחבורתיים והמטרה הבאה והמיידית היא לחזק את אזורי התעסוקה, התעשייה והמשרדים – כדי שהעיר תוכל להיות עיר יציבה ואיתנה בזכות עצמה”.

הממשלה אישרה את התוכנית לפיתוח חריש
הממשלה אישרה את התוכנית לפיתוח חריש