עיר חכמה: חווה מטאורולוגית חדשה תחסוך בצריכת המים של העירייה

העירייה התקינה פיתוח טכנולוגי שמנטר את נתוני מזג האוויר בחריש בכל יום ומחובר למערכת ההשקיה הממוחשבת. שילוב המערכות יוצר מנגנון חכם ויעיל שמביא לחיסכון גדול במים

עיריית חריש התקינה חווה מטאורולוגית – מערכת טכנולוגית חכמה לאיסוף נתוני מזג האוויר בחריש. החווה המטאורולגית מחוברת למערכת ההשקיה הממוחשבת של העירייה.

החווה המטאורולוגית קולטת ומנתחת בכל יום נתוני מזג אוויר עדכניים על חריש, וביניהם: טמפרטורה, קרינה, לחות האוויר ואידוי יומי מהקרקע. הנתונים משודרים ישירות למערכת ההשקיה הממוחשבת, הקובעת את כמות המים להשקיה באותו יום בהתאם לנתונים. השילוב של החווה המטאורולוגית עם מערכות ההשקיה הממוחשבות יוצר מנגנון השקיה חכם ויעיל שמביא לחיסכון גדול במים.

צמחייה פורחת בפחות מים

החווה המטאורולוגית ממוקמת על תורן גבוה שמוצב בסמוך למבנה אגף תפעול ולוגיסטיקה של העירייה, שאוסף את נתוני מזג האוויר. על הקמת הפרויקט ותפעולו השוטף מופקדת מחלקת גנים ונוף של עיריית חריש, וחבר מועצת העיר גיל פישר סייע בקידומו.

ארז צוריאל, מנהל מחלקת גנים ונוף בעירייה, מציין כי לאחר ביצוע ההתקנה נמצאת כעת עיריית חריש בשלב למידה והטמעת המערכת, שיימשך בשבועות הקרובים.

“העירייה הכניסה לשירות מערכת מתקדמת מאוד”, הוא אומר. “תודות לחווה המטאורולוגית מעודכנים כל הנתונים על מזג האוויר, ולפיהם פועלת מערכת ההשקיה הממוחשבת העירונית בכל יום על פי כמות המים הנחוצה בלבד. לשם המחשה, המערכת מחשבת את קצב האידוי היומי ולכן בימים שאינם גשומים החווה המטאורולוגית עשויה לספק נתונים שלפיהם עדיין יש לחות בקרקע, וכמות המים שתצא ממערכת ההשקיה הממוחשבת תצטמצם. בגלל האקלים השורר בישראל הנטייה שלנו היא להשקות כל הזמן כדי שהצמחייה לא תתייבש. המערכת החדשה משאירה את הצמחייה פורחת, עם שימוש בהרבה פחות מים”.

חווה מטאורולוגית חדשה
חווה מטאורולוגית חדשה