עכשיו זה רשמי: חריש הפכה לעיר!

שרת הפנים איילת שקד חתמה על ההחלטה לשינוי המעמד המוניציפלי של חריש ממועצה מקומית לעיר

שרת הפנים איילת שקד חתמה על ההחלטה לשינוי המעמד המוניציפלי של חריש ממועצה מקומית לעיר. מעמד החתימה התקיים בהשתתפות ראש העיר יצחק קשת במסגרת ביקור שרת הפנים ומנכ”ל משרדה, יאיר הירש, ונציגי המשרד בחריש.

ההחלטה על שינוי מעמדה המוניציפלי של חריש ממועצה מקומית לעירייה התקבלה לאור צמיחתה של המועצה והתכנון העתידי שאמור להביא להמשך הגידול של העיר בהתאם לתוכנית הממשלתית לפיתוח חריש. התוכנית כוללת השקעות תקציביות של משרדי הממשלה השונים בפתרונות תחבורה, בפיתוח תשתיות ציבוריות ועוד ועוד.

זהו המנדט הראשון של הוועדה הגיאוגרפית הקבועה לבחינת מעמד מוניציפלי ולבחינת מיזוג רשויות מקומיות מרצון אשר דנה בנושא, שמעה את הצדדים הנוגעים בדבר, בחנה ואף סיירה במקום והמליצה לשרת הפנים על שינוי מעמדה של הרשות לעירייה.

בין שיקוליה ניתן לציין את מאפייניה הדמוגרפיים של הרשות, אשר ב-3 שנים הקרובות צפויה אוכלוסיית חריש לגדול לכ-60,000 תושבים, שהיא צמיחה גבוהה וחריגה של כ-680% בתוך חמש שנים.

בנוסף, בעיר מתנהל תהליך פיתוח אינטנסיבי וניהול תקציבי פיתוח תוך עמידה ביעדי תוכנית הייצוב, ונדרש עוד גידול בתעסוקה ובתעשייה בעיר אשר יובילו את חריש לכדי חוסן כלכלי.

שרת הפנים איילת שקד:

“חריש היא פרויקט לאומי של הקמת עיר חדשה בישראל – ההכרזה עליה כעיר היא הכרזה על הצלחת הפרויקט. חריש היא מודל להקמת עיר יציבה בתוך עשור, והיא לוקחת חלק משמעותי בהתמודדות עם משבר הדיור. שכונות שלמות, מערכת חינוך גדולה, מבני ציבור, פארקים – וכל זה בשבע שנים בלבד.

ההקמה והפיתוח של חריש היו כרוכים בהתמודדות עם אתגרים ייחודיים של בניית עיר כמעט מאפס, הקמת השירותים העירוניים והכול תוך כדי קליטת עשרות אלפי תושבים חדשים – אלה אתגרים שעיר ותיקה לא נדרשת להתמודד איתם – וחריש עמדה בהם בהצלחה”.

ראש עיריית חריש יצחק קשת:

“היום אנחנו חוגגים נקודת ציון חשובה בהיסטוריה של העיר הצעירה שלנו. ההכרזה החשובה היום על הפיכתה של חריש לעיר היא ההכרה הרשמית בהצלחת הפרויקט הלאומי הכל-כך מיוחד הזה: הקמת עיר חדשה בישראל. המלאכה לא הסתיימה, תהליך הקמת העיר עדיין בעיצומו וחריש ממשיכה כל הזמן לצמוח ולגדול בקצב אדיר. רק לאחרונה אושרה החלטת ממשלה חדשה לעיר בהיקף של כחצי מיליארד שקל. האתגר גדול, ואנחנו שמחים על כך ששרת הפנים איילת שקד וראש הממשלה עומדים לצידנו”.

מנכ”ל משרד הפנים יאיר הירש:

״התרשמתי מהמחויבות והמסירות של עובדי הרשות ונבחרי הציבור בהתמודדות שלהם עם אתגרי הפיתוח, אני שמח להיות במעמד זה ומאחל לכם תושבי העיר כי תמשיכו לגרום לעיר לצמוח ולהתפתח ולשפר את איכות חייכם”.

טקס החתימה על ההחלטה לשינוי המעמד המוניציפלי של חריש. צילום- מור שקיפי לאטי
טקס החתימה על ההחלטה לשינוי המעמד המוניציפלי של חריש. צילום- מור שקיפי לאטי