51 דונם של מתחמי בילוי וספורט, מתקני משחק וחורש טבעי

אחרי שנה וחצי של תכנון, הפארק העירוני יוצא לדרך. גולת הכותרת שלו היא תיאטרון פתוח ענק, והוא יכלול גם מתחמי אקסטרים, סקייטפארק, מגרשי כדורעף חופים, סטריטבול, מיני פיץ', פטאנק, מתקני כושר, משטח ג'טים ובריכות אקולוגיות - וכל זה רק בשלב א'.

בקרוב מתחילים לבנות: הפארק העירוני המרכזי של חריש צפוי להיפתח לציבור בתוך כשנתיים. המכרז לביצוע פורסם בתחילת חודש נובמבר 2021, ובתוך מספר חודשים – לאחר תהליך בחירת הקבלן המבצע – צפויות להתחיל העבודות בשטח. הפארק העירוני ישתרע על פני 103 דונם (51 מהם בשלב א’ שיצא לדרך) והוא יכלול מתקני ספורט לכל גיל, מתחם אקסטרים, תיאטרון ענק ומקומות בילוי.

שטח הפארק ממוקם בלב העיר, בין שכונת הפרחים לשכונת החורש, ויהיו בו כניסות מכל כיוון. שלב א’, שיוצא כעת לביצוע, הוא החלק הצמוד לרחוב צאלון ולרחוב תמר. בעתיד יושלם הפארק בשטח שעל הגבעה הצמודה לשד’ דרך ארץ ולרחוב האחווה (שלב ב’). הפארק, שתוכנן על ידי אדריכל הנוף אלון ארמוני, יוקם על גבעה בעלת שיפועים משתנים, ובהפרש של 40 מטר גובה בין הנקודה הגבוהה בחלק הצפוני לנמוכה בחלק הדרומי. הפרשי הגבהים והשיפועים הציבו אתגר גדול לצוות המתכננים שפעל כדי לאפשר את הנגשת כל הפארק באמצעות שבילים בצורת ספירלות. ואכן, שלב התכנון המורכב ארך כשנה וחצי.

כדי להימנע ככל הניתן מעבודות עפר מיותרות ולשמר את ערכי הנוף הקיימים, חולק תכנון וביצוע הפארק לשניים. השלב הראשון, כאמור, כולל שטח של כ-51 דונם הממוקם באזורים שבהם השיפועים יותר מתונים, ומתוכננים בו תיאטרון פתוח עבור 3,700 צופים; מתחמי משחק “אקסטרים” לבוגרים ולפעוטות; מתחם רכיבה אתגרית רב גילאי הכולל פאמפטרק, ווילפארק וסקייטפארק; מתחם ספורט הכולל מגרשי כדורעף חופים, סטריטבול, מיני פיץ’, פטאנק ומתקני כושר; משטח ג’טים ובריכות אקולוגיות; רחבת יריד; מדשאות, חניות, מרכז תפעול, מסעדה עתידית, מבני שירותים ועוד.

דגש על קיימות ונגישות

בתכנון הכולל של הפארק הושם דגש על קיימות, נגישות ותנועה רציפה לכל המשתמשים ובהם הולכי רגל, אנשים עם מוגבלויות, הורים עם עגלות, רוכבי אופניים, עובדי תחזוקה ועוד. כמו כן הושם דגש על יצירת חוויה נופית לכל המתחם.

כהכנה לתכנון בוצעה מדידה מדוקדקת של העצים שמוגדרים עצים בוגרים ועצים ייחודיים כדי לשמר אותם במסגרת הקמת הפארק. רוב שטח הפארק נשאר חורש טבעי. בהתאם לכך הוא יתאפיין בצמחיית חורש ים תיכוני הכוללת בעיקר חרובים, עשבוניים רב שנתיים וחד שנתיים וגיאופיטים.

פארק חריש יצטרף לשטחים הירוקים הנמצאים כיום בחריש. הפארק נבנה בהתאם למגמה העירונית של עידוד ספורט, ושמירה על אורח חיים בריא.

הפארק העירוני הדמיה - אדריכל נוף אלון ארמוני
הפארק העירוני הדמיה - אדריכל נוף אלון ארמוני